Historia Kaszub
Kaszuby to region położony na północy Polski. Stanowi część Pomorza Gdańskiego. Tereny te zamieszkiwali Kaszubi, czyli słowiańska ludność autochtoniczna Pomorza. Mieszkańcy tych terenów zostali ochrzczeni w 997 roku przez świętego Wojciecha, a w 1000 roku założono pierwsze biskupstwo w Kołobrzegu.
Kluczowe dla historii regionu okazały się reformacja i kontrreformacja. W wyniku zetknięcia się przeciwstawnych idei, Kaszuby podzieliły się na dwa obozy: środkowa i zachodnia część przyjęły w znacznej mierze protestantyzm, zaś wschodnia pozostała katolicka.
W wyniku upadku Rzeczypospolitej w XVIII wieku ziemie kaszubskie włączono do Prus. Był to mroczny okres dla Pomorzan. Przeprowadzano germanizację mieszkańców, co spowodowało, że zaczął wymierać język kaszubski. W walce o zachowanie tożsamości pomagał Kościół. Dzięki działaniom duchownych udało zachować się oryginalną mowę tego regionu.
Po zakończeniu I wojny światowej Kaszuby zostały podzielone między Polskę, Niemcy oraz Wolne Miasto Gdańsk. Sytuacja ludności była trudna. Panowało wysokie bezrobocie, Kaszubi nie byli dopuszczani do edukacji. W czasie II wojny światowej ludność masowo wstępowała do organizacji ruchu oporu, aby walczyć z najeźdźcami.
Po zakończeniu wojen powoli zaczęły się odradzać stare tradycje, co odznaczało się szczególną dbałością o zachowanie języka kaszubskiego. W 2005 uzyskał on status języka regionalnego, a obecnie można go zdawać nawet na egzaminie dojrzałości.
Wejherowo – założenie miasta, pochodzenie nazwy
Wejherowo to miasto na Kaszubach stanowiące część aglomeracji gdańskiej. Miejscowość założył Jakub Wejher w 1643 roku. Prawa miejskie Wejherowo otrzymało 7 lat później. Nazwa pochodzi od nazwiska fundatora.
W okresie I rozbioru Polski miejscowość wcielono do Prus, zmieniając jego nazwę na Neustadt. Przełom XIX i XX wieku to znaczny rozwój gospodarczy obszaru. W 1920 roku tereny te wróciły do granic Polski, a w 1939 roku znowu zajęli je Niemcy. Na początku II wojny światowej w Wejherowie działał ruch konspiracyjny Gryf Pomorski. Na przełomie 1939 i 1940 roku okupanci rozstrzelali około 14 000 ludzi w tej okolicy. Dzisiaj burzliwą i krwawą historię miasta upamiętnia pomnik „czołg zwycięstwa”.
Obecnie mieszkańcy Wejherowa kultywują stare tradycje i dbają o symbole regionalne. Jednym z nich jest Kalwaria Wejherowska, którą w latach 2006-2008 gruntownie odrestaurowano.